شناسه خبر :۷۹۴

رادیو منهای نفت ۸

نسخه مناسب چاپ
صوت: 

«رانت خواری»

درآمد‌هايي كه خارج از فعاليت‌هاي مولد اقتصادي و با بهره‌گيري از قدرت و نفوذ سياسي يا اقتصادي صورت مي‌پذيرد هميشه به عنوان آفتي براي نظام اقتصادي هر كشوري حساب شده‌است. «رانت و رانت‌خواري» نامي‌است كه بر چنين فعاليت‌هايي، كه محصول عدم شفافيت اقتصادي است گذاشته‌اند. برخي حتي رانت‌خواري را در گروه فعاليت‌هايي كه هدف مستقيم آن امنيت ملي و اجتماعي كشور است، قرار مي‌دهند.

به سوء استفاده از فرصتها و امکانات جامعه با توجه به موقعيت اجتماعي افراد و دسترسي به منابع اطلاعاتي و قدرت ، رانت می گويند . در واقع رانت درآمدی است که بی‌تلاش به دست می‌آید. رانت خوارها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی شان یا از طریق آشنایانی که صاحب این نفوذ هستند به صورت غیرقانونی به منابع مالی دست پیدا کرده و به کسب ثروت می پردازند. رانت‌خواری پدیده‌ای است كه آسیب‌های فراوان اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای كشورها به وجود می‌آورد. رانت در اقتصاد مانند ويروسي عمل مي‌كند كه مي‌تواند پايه‌هاي اصلي اقتصاد را خورده و آنرا ضعيف كند.

باید گفت درآمد‌هايي كه خارج از فعاليت‌هاي مولد اقتصادي و با بهره‌گيري از قدرت و نفوذ سياسي يا اقتصادي صورت مي‌پذيرد هميشه به عنوان آفتي براي نظام اقتصادي هر كشوري حساب شده‌است. «رانت و رانت‌خواري» نامي‌است كه بر چنين فعاليت‌هايي، كه محصول عدم شفافيت اقتصادي است گذاشته‌اند. برخي حتي رانت‌خواري را در گروه فعاليت‌هايي كه هدف مستقيم آن امنيت ملي و اجتماعي كشور است، قرار مي‌دهند. 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها