شناسه خبر :۱۹۴۹

زیتونهایی که شغل ایجاد کردند

یک کارآفرین در سیروان توانسته است با تلاش و پشتکار، زیتون تولید کرده و به اشتغال و کار آفرینی بپردازد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  بسیج سازندگی استان ایلام ، تولید زیتون دارای قدمت بسیاری است که پیدایش و کشت آن به پیش از تاریخ می‌رسد. زیتون را نه به عنوان یک درخت بلکه به عنوان شخصیتی باید شناخت که با سنت‌های فرهنگی و اجتماعی هر کشور و هر منطقه همبستگی پیدا می‌کند. زیتون به دلیل استقامت،  تحمل و طول عمر،  خصوصاً به سبب سازش خود با محیط‌های مختلف بر دیگر درختان برتری پیدا کرده است.

به جهت اینکه زیتون  در اراضی فاقد قابلیت کشت محصولات دیگر نیز مورد کاشت و بهره‌برداری قرار داد از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. با همین ویژگی روند توسعه کشت این محصول در چند سال گذشته حتی در مناطق خشک کشور نیز امیدوارکننده به نظر می‌رسد.

 دراین راستا تولید فرآورده های زیتون در منطقه شهرستان سیروان می تواند در تحقق امر اقتصاد مقاومتی مهم باشد و خوشبختانه کارآفرینان بسیاری در این شهرستان به این عرصه گام نهاده اند و با برنامه ریزی توانستند به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) عمل کنند و در جهت توسعه اقتصاد و فراهم کردن زمینه اشتغالزایی در بین جوانان این منطقه موثر باشند.

قهرمان لرستانی یکی از کارآفرینان حوزه اقتصاد مقاومتی در شهرستان سیروان است است که با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به پرورش روغن زیتون و زیتون شور پرداخته است.

 

وی اظهار کرد : به جهت اینکه علاقه زیادی به پرورش زیتون داشتم و در راستای کسب درآمد مناسب و اشتغال زایی دراین عرصه تولیدی شروع به فعالیت کردم و با همکاری اعضاء خانواده توانستم این امر را محقق سازم.

این کارآفرین موفق شهرستان خاطرنشان شد: با عنایت خداوند و اعطای تسهیلات ۱۰۰میلیون ریال از سوی بسیج سازندگی ناحیه سیروان رونق بیشتری به کسب و کار خود دادم و توانستم این عرصه اقتصادی را گسترش دهم.

این فعال اقتصادی تولید انواع محصولات با طعم های مختلف را نوآوری و ابتکار در عرصه تولید در کار دانست و گفت: محصولات تولید شده بنده شامل روغن زیتون و شوریجات در سطح بازار شهرستان، استان ایلام و شهرهای مجاور به فروش می رسد و درصدد هستیم در آینده مازاد آن با کیفیت بالا برای فروش به  استانهای همجوار نیز صادرکنم.

وی با بیان اینکه شغل و درآمد اصلی او تولید محصولات زیتون است، یادآور شد: درآمد زیتون فصلی است اما بطور تقریبی می توان گفت میزان درآمد سالانه به ۳۰ میلیون ریال در ماه می رسد که بسیار برای بنده به صرفه می باشد.

لرستانی با بیان اینکه این محصول بیش از ۳۰نفر را بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی داشته است، گفت: باور کنید کسی که به این میدان می آید، خدا جبیش را پر پول می کند البته اگر با عشق و ایمان برای اشتغال خود و دیگران آستین ها را بالا بزند.

وی ادامه داد: علاوه بر برداشت از باغات زیتون سیروان، از شهرهای مجاور هم زیتون روغنی خریداری کرده و از آنها روغن مناسب سیروان تولید و عرضه می کند.

لرستانی به آسیب ها و مشکلات پیشروی تولید فرآوری زیتون اشاره داشت و گفت: نبود وسایل نگهداری و وسایل گرمایشی و سرمایشی کیفیت و مرغوبیت این محصول را تا حدی کاهش داده است و امید است با حمایت و مساعدت مسئولین امر این نیاز مبرم برطرف شود.

این کارآفرین سیروانی افزود: کمبود آب برای آبیاری درختان، کمبود وسایل نقلیه برای صادرات زیتون، نبود دستگاه‌های برداشت زیتون، نبود دستگاه برای هرس زیتون‌ها و پیوند زدن آنها از دیگر مشکلات پیش روست که در صورت حمایت می‌تواند زمینه فرصت‌های شغلی بیشتری را ایجاد کند.

وی بر این باور است که کارآفرینان به ویژه در حوزه کشاورزی افزون بر درآمد پایدار برای خود و خانواده در ایجاد اشتغال برای دیگران، افزایش تولید، کمک به اقتصاد ملی، امنیت غذایی مردم کشور خود، تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی ملی سهیم هستند و از این رو با یک تیر می توانند چند هدف را نشانه گیری کنند.

[زیتون هایی که اشتغال آفرینی می کنند]

[زیتون هایی که اشتغال آفرینی می کنند]

[زیتون هایی که اشتغال آفرینی می کنند]

[زیتون هایی که اشتغال آفرینی می کنند]

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها